Atrakcje Piotrkowa Trybunalskiego

piotrkow-trybunalskiPiotrków Trybunalski jest miastem usytuowanym w centralnej części Polski, w województwie łódzkim. Miasto to na swoim obszarze zachowało wiele fascynujących zabytków, dzięki którym można bliżej poznać historię tego ośrodka. Jak się okazuje,
z Piotrkowem Trybunalskim wiąże się wiele różnych legend, a jedna z nich mówi także o pochodzeniu nazwy miasta.

Założycielem Piotrkowa Trybunalskiego był prawdopodobnie Piotr Dunin Włostowic, jeden ze znanych możnowładców, którego nazwisko pojawia się w „Kronice Polskiej” autorstwa Wincentego Kadłubka.

Pierwszą wzmiankę o Piotrkowie Trybunalskim można odnaleźć w dokumentach pochodzących z początków XIII wieku. Prawa miejskie Piotrków Trybunalski uzyskał dopiero w latach dziewięćdziesiątych tego samego wieku, a niedługo później jest już pełnoprawnie określane jako miasto. W przypadku nazwy miasta istotne znaczenie miał wyżej wspomniany możnowładca Piotr Dunin Włostowic.

Nie wszyscy znani Polacy o imieniu Piotr stają się założycielami miejskich ośrodków, ale warto wiedzieć, że charakterystyka imienia Piotr związana jest ze skałą i opoką, a dokładniej z przesłaniem samego Jezusa Chrystusa, które było skierowane do Szymona Piotra. Święty Piotr Apostoł nie jest wprawdzie patronem Piotrkowa Trybunalskiego, ale patronuje on takim miastom jak Trzebnica, Duszniki – Zdrój, Biecz oraz Rzym.

Sam Piotrków Trybunalski warty jest poznania i odwiedzenia nie tylko ze względu na ciekawe legendy dotyczące jego pochodzenia, ale także ze względu na mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Dzisiaj najcenniejszą atrakcją Piotrkowa Trybunalskiego jest Stare Miasto z oryginalnie zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. W obrębie piotrkowskiego rynku można obejrzeć wiele zabytkowych kamienic, które odznaczają się dość ciekawą architekturą.

Spośród pozostałych zabytków architektonicznych szczególną uwagę warto również zwrócić na zamek królewski w Piotrkowie Trybunalskim, który został zbudowany na początku XVI wieku na polecenie króla Zygmunta I Starego. Będąc w Piotrkowie Trybunalskim warto obejrzeć także zabytkowe mury miejskie, Wielką Synagogę oraz cerkiew prawosławną pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

Piotrków Trybunalski może poszczycić się nie tylko ciekawymi zabytkami architektury sakralnej oraz świeckiej. W mieście na turystów czeka także mnóstwo innych atrakcji turystycznych. W mieście można zwiedzić dawny cyklodrom, odpocząć w parku imieniem księcia Józefa Poniatowskiego z pięknym ogrodem botanicznym, a także odwiedzić ciekawy rezerwat „Dęby”. Przez miasto przebiega także szlak turystyczno – rekreacyjny rzeki Pilicy.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz