Ciekawe miejsca na Południu Polski

malopolska nieznanaNie ma co ukrywać, w liczbie atrakcji turystycznych południe wygrywa z północą naszego kraju. Choć podczas letnich wakacji, plaże nad Bałtykiem i mazurskie jeziora przeżywają oblężenie, Polacy najchętniej jadą w góry, zwiedzając przy okazji historyczne miasta i miasteczka. Czy południe Polski trzeba jeszcze komuś reklamować?
Myśląc o tym regionie, wszyscy mówią: Kraków. To fakt, miasto nad Wisłą jest kolebką naszego kraju i miejscem niezliczonych atrakcji. Warto jednak zboczyć z głównego szlaku i udać się w mniej odwiedzane rejony. Temu służy przewodnik Polska Południowa. Dzięki wskazówkom i radom, które zostały w nim zawarte, przekonamy się, że ta część naszego kraju kryje w sobie o wiele więcej perełek, niż mogło nam się wydawać. Dowiemy się, co koniecznie warto zobaczyć, gdzie najlepiej złapać kontakt z naturą, gdzie można się pobawić przy góralskiej muzyce, a gdzie odpocząć, rozkoszując się widokami gór, lasów i wód.
W przewodniku znajdziemy wszystkie najważniejsze rejony Polski Południowej. Poprzez Dolny Śląsk z jego łagodnym klimatem, wspaniałymi zabytkami i rezerwatami przyrody ruszymy w kierunku ziemi opolskiej. Jeśli dotychczas kojarzyła nam się jedynie z Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu, musimy natychmiast tam pojechać! Zachwycą nas kompleksy pałacowe i zamkowe o monumentalnych rozmiarach, wspaniale wpisane w nizinne krajobrazy tej części Polski. Spacerując po Opolszczyźnie, odkryjemy urok niewielkich miasteczek o zabytkach wielkiego formatu.

Stąd już tylko krok w kierunku Śląska. Niegdyś silnie przemysłowy region, dziś stanowi atrakcję turystyczną ze względu na swą industrialną architekturę. To miejsce inspirowało i inspiruje nadal filmowców z Polski i zagranicy. Udając się w kierunku Małopolski, koniecznie zboczmy na szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyżynne krajobrazy zwieńczane ruinami zamków rycerskich zachwycą amatorów wspinaczki i wielbicieli historii oraz legend.

Nie poprzestawajmy na wizycie w Krakowie i koniecznie zwiedźmy unikatowe kopalnie soli. Jeśli ciągle brak nam wysokich gór, najwyższe w Polsce szczyty osiągniemy w Tatrach. Tylko tam zetkniemy się z typowo góralską kulturą ludową i całym jej bogactwem. Jadąc dalej na północ zahaczmy o Pieniny i spłyńmy Dunajcem przy wtórze flisackich opowieści. Takiej atrakcji nie ma nawet w Beskidach, które proponują za to wypoczynek blisko natury i wspaniałą architekturę drewnianą.

Najbliżej przyrody poczujemy się jednak w Bieszczadach – mekce artystów i poszukiwaczy sensu życia. Tam wyciszymy się i odpoczniemy, jak nigdzie indziej.
Wakacje w południowej Polsce musiałyby trwać cały rok, byśmy mogli poznać wszystkie jej uroki. Nie marnujmy zatem czasu i wraz z przewodnikiem odkrywajmy uroki południa Polski.

Udostępnij na:
1
0RelatedPost

Dodaj komentarz