Ciekawe miejsca w Kornwalii

Jeżeli planujesz urlop w niezwykłym miejscu i nie wiesz jeszcze, gdzie wyjechać, powinieneś rozważyć wycieczkę do Kornwalii, przepięknej krainy położonej na Półwyspie Kornwalijskim. Oczywiście, jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Wielkiej Brytanii, który charakteryzuje się dzikimi krajobrazami, wrzosowiskami, zabytkowymi kopalniami, bajeczną roslinnością, dlatego nie można się tam nudzić.

Nie ulega wątpliwości to, że jedną z największych atrakcji regionu są ogrody. W pierwszej kolejności należy tu wymienić subtropikalny ogród Trebah, w którym możemy podziwiać śliczne hortensje, bambusy czy kamelie. Nie mniej zjawiskowy jest Glendurgan Garden, w którym znajduje się roślinność subtropikalna i tropikalna. Mowa tu przykładowo o palmach, cedrach, bambusach, cisach i oliwkach. Na uwagę zasługuje również Trelissick Garden, który utrzymany jest w konwencji parku krajobrazowego.

Natomiast do jednych z najbardziej znanych ogrodów botanicznych w Wielkiej Brytanii należą Zaginione Ogrody Heliganu, w których rosną unikatowe kamelie oraz rododendrony. Poza tym, jest to jedyne miejsce w Europie, w którym hoduje się ananasy w warunkach chłodnego klimatu. Oprócz tego, Kornwalia jest znana z ogromnych cieplarni wchodzących w skład Eden Project, czyli grodu botanicznego stworzonego z licznych przepuszczających światło kopuł. Otóż, hodowane są w nich rośliny ze wszystkich części świata.

Z pewnością, chlubą Kornwalii jest także amfiteatr Minack Theatre, znajdujący się w pobliżu miejscowości Porthcurno. Warto podkreślić to, że wykuto go w skale, pod opadającym klifem. Na uwagę zasługuje fakt, iż pomysłodawczynią jego budowy była aktorka Rowena Cade, a inspiracją do jego wzniesienia była sztuka Williama Szekspira „Sen nocy letniej”. Trzeba także wspomnieć tu o zabytkowych kopalniach metali kolorowych, które w 2006 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponadto, godna polecenia jest także piramidalna wyspa u wybrzeży Kornwalii w zatoce Mount’s Bay. A, co ciekawe ze stałym lądem połączona jest drogą, która jest możliwa do pokonania tylko w czasie odpływu. Poza tym, na jej szczycie znajduje się XV-wieczna katedra św. Michała. Kornwalia to również rewelacyjny zakątek do surfowania, w szczególności w Newquay i St Ives. Nie zapominamy jeszcze o szlaku turystycznym South West Coast Path biegnącym wzdłuż linii brzegowej o długości 1014 km.

Jak widać, Kornwalia to przepiękna kraina, dlatego warto spędzić tam fantastyczne wakacje, które na pewno będą niezapomniane.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz