Ciekawostki o Kijowie

Kijów, stolica Ukrainy to historyczne miasto o ciekawej historii, pełne wspaniałych zabytków, monumentalnej architektury, pięknych miejsc i muzeów. Obecnie to prężnie rozwijająca się metropolia tętniąca życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Miasto przyciąga co roku tłumy turystów pragnących poznać ukraińską kulturę i sztukę. Ze stolicą dawnej Rusi wiąże się wiele interesujących opowieści, o czym chętnie opowie nam każdy przewodnik.

Korzenie owego miasta sięgają zamierzchłych czasów. Najstarsze osady ludzkie tych terenów znane z wykopalisk pochodzą z okresu paleolitu, sprzed 10 – 15 tysięcy lat. Znana jest legenda o założeniu grodu przez trzech braci, książąt Kija, Choriwa i Szczeka. Od najstarszego gród otrzymał swa nazwę, imiona pozostałych braci uwieczniono w nazwach wzgórz, zaś ich siostra Łybiedź dała nazwę rzece, która płynie przez miasto i wpada do Dniepru. Dziś legendę tę przypomina obelisk trzech braci z siostra wznoszący się nad taflą wody nad Dnieprem – ogromna starosłowiańska łódź z czterema postaciami wzniesiona na 1500-lecie miasta.

Jak wiadomo Ukrainę od dawna łączyły silne stosunki z Polską. Pierwsza styczność Kijowa z historią Polski datowana jest na 1018 r., kiedy to książę Bolesław Chrobry miał wyszczerbić swój miecz o kijowskie Złote Wrota. Nazywane także Złotą Bramą możemy podziwiać dziś na słynnym Majdanie, czyli Placu Niepodległości w Kijowie, gdzie miała miejsce pomarańczowa rewolucja. W okresie po powstaniu listopadowym, gdy główne polskie ośrodki naukowe nie mogły funkcjonować lub straciły swój polski charakter, większość studentów oraz wykładowców Uniwersytetu Kijowskiego stanowili właśnie Polacy.

Ciekawa historia dotyczy jednego z najstarszych i największych klasztorów – Pieczerskiej Ławry. Cerkiew założona została w 1051 r. przez dwóch mnichów pustelników Antonija i Fieodosija, którzy wybrali sobie pieczary w zboczu góry za miejsce bytowania, była krzewicielem wiary prawosławnej i oświaty religijnej. Dziś górna część ławry stanowi muzeum państwowe. Można tu zwiedzić skarbiec, czyli muzeum kosztowności, gdzie zgromadzono tysiące świeckich i religijnych eksponatów ze złota, srebra i kamieni szlachetnych, począwszy od pektorału władcy scytyjskiego poprzez złote cerkiewne kielichy i monstrancje do współczesnych ozdób jubilerskich. Do zwiedzania udostępnione są też podziemne korytarze – pieczary, w których dawniej chowano zmarłych mnichów i od których pochodzi nazwa klasztoru. Pieczerska Ławra oraz Sobór Sofijski należą do prestiżowego grona 7 Cudów Ukrainy.

Stolica Ukrainy to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych. Corocznie odbywa się tu wiele ciekawych, niekiedy dość kontrowersyjnych festiwali, między innymi Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Docudays , Kyiv Fashion, czyli Ukraiński Tydzień Mody czy hucznie świętowany w maju Dzień Kijowa.

Bez wątpienia Kijów to wspaniałe miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ażeby dokładnie poznać jego tajemnice oraz niezwykle ciekawą historię, warto skorzystać z usług przewodnika.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz