Czarnogóra na rowerze

zwiedzanie-czarnogory-na-rowerzeTuryści powoli odkrywają prawdziwą perełkę Bałkanów a mianowicie – Czarnogórę. Przyciąga ona zarówno plażowiczów, amatorów zwiedzania zabytków jak i miłośników gór. Do tych ostatnich możemy zaliczyć rowerzystów. Dla nich to wymarzone miejsce do wypraw rowerowych, zarówno takich łagodnych jak i ekstremalnych.
Czarnogóra poprzez to, że cała usłana jest masywami górskimi stwarza świetne warunki dla tych, którzy lubią poznawać świat na dwóch kółkach. Ci, którzy tak robią dobrze wiedzą, że daje to niepowtarzalną okazję poznania dogłębnie kraju, kultury, ludzi, lokalnej kuchni. Bardzo często piękne, nadmorskie kurorty nie są tym, co stanowi o prawdziwym kolorycie i kulturze danego kraju. W przypadku Czarnogóry najlepiej właśnie udać się w góry, w głąb kraju aby zetknąć się z rdzenną ludnością, ich kulturą i obyczajami.Jeśli chodzi o góry to najpopularniejszy masyw górski to Durmitor. Rowerzyści napotkają tu na wiele jeziorek, kanionów, źródełek i rzek. Nie bez przyczyny ten piękny obszar jest Parkiem Narodowym. Na jego terenie znajduje się m.in niezwykły kanion rzeki Tary. To drugi na świecie pod względem głębokości kanion. Dla lubiących sporty ekstremalne polecamy skorzystanie z raftingu po Tarze. Inną atrakcją tego regionu jest Czarne Jezioro, najwyżej położone miasto Źabljak /niewiele osób wie o możliwości uprawiania tutaj sportów zimowych!/, czy też najwyższy szczyt tego pasma górskiego: Bobotov Kuk mierzący 2522 m.n.p.m. Pomiędzy tym wszystkim kręte, wijące się ścieżki pośród bukowych i mieszanych lasów. Klimat tu może być zdecydowanie chłodniejszy niż na wybrzeżu, nawet w lecie temperatury będą iście alpejskie i należy być przygotowanym na drastyczne zmiany i częste opady deszczu a nawet śniegu. Z tego względu też trasy wysokogórskie polecamy tylko wprawionym i doświadczonym rowerzystom.

Dla tych, którzy wolą bardziej łagodne kolarstwo należy odesłać do terenów bliżej wybrzeża. Łagodnym i obfitującym w niezwykłe widoki terenem jest masyw Lovcen, który schodzi do zatoki kotorskiej – jednego z najbardziej malowniczych regionów Czarnogóry. Tutaj wdrapując się na szczyt o wysokości 1700m można podziwiać ogromny obszar przepięknej, poszarpanej linii brzegowej z góry. Nie sposób też będąc tutaj, nie odwiedzić jednego z najważniejszych i najpiękniejszych miast Montenegro – Kotoru.

Komovi to z kolei zupełnie nieznany ale również przyjazdy rowerzystom masyw górski. Cała sieć ścieżek i tras pomoże pokonać bezproblemowo dalekie odległości, racząc po drodze samotnymi cerkwiami czy chatkami pasterskimi. Mogą one nawet posłużyć jako miejsce noclegowe, dla tych, którzy zaplanowali trasy dłuższe niż jednodniowe. Teren niczym polskie Bieszczady – niemalże bezludny, nieokiełznany, zachwycający dzikością. Zwiedzając tym sposobem Czarnogórę będziemy mieli na pewno okazję spróbować przepysznej lokalnej kuchni oraz poznać niezwykłą gościnność tamtejszej ludności.

Ale przecież nie każdy z nas będzie skłonny do spędzenia całego urlopu na rowerze. Na tych, którzy rower wybiorą jako formę odskoczni od plażowania i zwiedzania zabytków Czarnogóry, czekają świetne trasy rowerowe praktycznie w każdej nadmorskiej miejscowości. Z pewnością nie będą tak wymagające jak w wysokich partiach gór ale przysporzą wielu niezapomniany wrażeń. Rowerem zawsze można wspiąć się na pobliskie góry wcinające się w zatoki na wybrzeżu i podziwiać niezwykłe widoki jakich nie będzie nam dane oglądać będąc na plaży. W Czarnogórze trudno o znak zakaz jazdy na rowerze, a w większości hoteli lub biur podróży możemy wypożyczyć sprzęt – więc do dzieła!

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz