Czerwony szlak turystyczny do Buska-Zdroju

czerowny szlak z buska W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że Solec Zdrój jest znany nie tylko z wody mineralnej, wód mineralnych, zabytków, ale także z szlaków turystycznych. Z pewnością, jednym z najczęściej uczęszczanych jest szlak czerwony prowadzący do Buska-Zdroju. Warto dodać, że mierzy on 27 km. Bywa on nazywany „Szlakiem Słonecznym”, a swą nazwę zawdzięcza obecności słońca w herbie Buska, a także temu, iż jest ono emblematem uzdrowiska. Oczywiście, swoją wędrówkę możemy rozpocząć w Solcu Zdroju, a skończyć w Busku Zdroju, jednakże więcej zwolenników posiada wycieczka w odwrotnym kierunku.

Na uwagę zasługuje fakt, że szlak został wytyczony przez PPTK w związku z uczczeniem 700 rocznicy nadania Busku praw miejskich (1287 – 1987). Trzeba zaznaczyć, że szlak rozpoczyna się na dworcu PKS w uzdrowiskowej części Buska i prowadzi przez obszary zlokalizowane po południowej stronie wypiętrzenia Garbu Pińczowskiego. Należy wspomnieć, że podczas pokonywania trasy możemy zaobserwować wiele odsłoniętych skałek gipsowych oraz mezozoiczne wzniesienia. Po pokonaniu 2,5 km dotrzemy do Owczar, w których znajduje się rezerwat przyrody, słynny z roślinności słonolubnej. Następnie po pokonaniu 3,5 km znajdziemy się w Pęczelicach, znanych z Ostrej Góry (263 m npm), zlokalizowanej w centrum wsi. A. co ciekawe ta forma jest starym mezozoicznym zrębem odsłaniającym się spod osadów trzeciorzędu.

Kolejno po pokonaniu 1km znajdziemy się w Kapturowie. W dalszym etapie po przemierzeniu 0,5 km dotrzemy do grodziska Szczaworyżu. Pochodzi ono z okresu wczesnego średniowiecza, a dokładnie z VIII-XI wieku. Warto dodać, że fortyfikacja na Górze Kapturowej przypuszczalnie była wykorzystywana w obliczu zagrożenia. Następnym etapem naszej wędrówki są Skotniki Małe, do którym dojdziemy po pokonaniu 1 km. W tej miejscowości godne zobaczenia są zabytkowe młyny z początku XX wieku. Następnie musimy pokonać 3 km, by dotrzeć do Sułkowic, zaś gdy pokonamy kolejne 5 km, znajdziemy się w miejscowości Piasek Mały.

Potem musimy przemierzyć 3,5 km, żeby dojść do miejscowości Żuków. Później należy pokonać jeszcze 1,5 km, żeby dotrzeć do Zborowa. W tej miejscowości wzniesiony jest zespół pałacowy z XVI wieku, który został przebudowany w 1803 roku. Trzeba wspomnieć, iż w skład zespołu wchodzą również gorzelnia, spichlerz oraz piękny park z XIX wieku. Natomiast po przejściu 3,5 km znajdziemy się w malowniczej miejscowości Solec Zdrój.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz