Czy wycieczka do Czarnobyla jest bezpieczna?

wycieczka do czarnobylaKatastrofa w Elektrowni atomowej w Czarnobylu to jedna z większych katastrof nuklearnych w historii energii jądrowej. Pamiętają ją osoby, które w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku były nawet dziećmi. W radio co chwilę były komunikaty na temat przechodzenia nad Polską radioaktywnej chmury znad Czarnobyla i wskazówki, co należy robić.
Dzisiaj, po latach, Czarnobyl i strefa zero jest udostępniony turystom i każdy, kto chce się przenieść w czasy wybuchu, może to zrobić z wyspecjalizowanym biurem podróży. Czarnobyl dzisiaj to wymarłe miasto – widmo, gdzie nie ma sklepów, szkół czy przedszkoli. W samym mieście straszą blokowiska bez okien i przejmująca cisza.CZARNOBYL – TURYSTYKA EKSTREMALNA?

Jeśli myślisz o wycieczce do Czarnobyla, warto o tym pomyśleć już na kilka tygodni przed planowaną podróżą. Przede wszystkim musisz zastanowić się, z kim chciałbyś odwiedzić to wymarłe miasto. Zwróć uwagę na fakt, iż nie jest to najlepszy pomysł na wyznanie miłości czy podróż poślubną. Oświadczyny w tym miejscu mogłyby się niezbyt dobrze kojarzyć.

OGRANICZONY DOSTĘP DO STREFY „ZONE” PRZY ELEKTROWNI

Wyjazd do Czarnobyla można zorganizować samodzielnie, jednak wjazd do ZONY czyli strefy tuż przy elektrowni możliwy jest tylko dla grup zorganizowanych z przewodnikiem, wycieczkę należy zatem wykupić na miejscu w Kijowie, najlepiej zrobić to z 10 dniowym wyprzedzeniem. Wtedy ceny są najniższe i mamy prawdopodobieństwo, że będzie dla nas miejsce. Wycieczkę można także zamówić jako swoiste „all-inclusive” czyli wyjazd z Polski, nocleg w Kijowie i zwiedzanie zony z przewodnikiem. Takie rozwiązanie jest trochę droższe, ale dla nieprawionych podróżników na pewno będzie mniej stresujące.

ZWIEDZANIE MIEJSCA KATASTROFY NUKLEARNEJ
Samo zwiedzanie Czarnobyla trwa cały dzień i obejmuje najważniejsze punkty zony oraz miasteczka pracowniczego tuż przy zonie. Ogląda się reaktory, magazyn ze sprzętem, który służył do zmniejszenia promieniowania po katastrofie. Podczas wycieczki robiony jest postój niedaleko Rudego Lasu (Czerwonego Lasu), który jest najbardziej zanieczyszczonym radioaktywnie miejsce na ziemi. Ciekawym doświadczeniem jest obiad w stołówce elektrowni, dokładnie w tej samej, w której posiłki spożywali pracownicy elektrowni. Wszystkie produkty przywożone są spoza strefy. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, koniecznie weź ze sobą własne jedzenie, ponieważ po godzinach zwiedzania, możesz czuć się wyczerpany.

ILE KOSZTUJE WYCIECZKA DO CZARNOBYLA?
Cena wycieczki waha się od 1400 dolarów amerykańskich do 160 dolarów w zależności kto organizuje przejazd, ilości osób oraz samego terminu wykupienia wycieczki – im szybciej, tym taniej.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz