Gdzie spędzić urlop?

Urlop to przywilej pracowniczy, czas wolny od pracy, podczas którego przysługują nam prawa wynikające ze stosunku pracy, a przecież właściwie nie wykonujemy swojego podstawowego obowiązku − nie przychodzimy do pracy. To czas odpoczynku, ale także aktywnego spędzania czasu. Jedni wolą wylegiwać się na plaży, inni zdobywać górskie szczyty albo przemierzać odległe kraje.

Jak zatem zaplanować sobie satysfakcjonujące wakacje, które pozwolą nam odpocząć od życia zawodowego, a które będziemy wspominać z przyjemnością po latach?

Przede wszystkim urlop wypoczynkowy powinniśmy zaplanować sobie odpowiednio wcześniej. W większości zakładów pracy urlopy są ustalane przy sporządzaniu planu urlopów przez pracodawcę. Przed sporządzeniem takiego planu każdy pracownik powinien złożyć wniosek urlopowy z proponowaną datą rozpoczęcia wypoczynku. Po ustaleniu planu urlopu składanie takiego wniosku nie ma już większego sensu, gdyż wówczas terminy urlopów są już ustalone. Pozostaje nam wtedy ewentualnie złożenie wniosku o przesunięcie urlopu, jednak zwykle musi być to odpowiednio umotywowane.

Termin urlopu to dość istotna sprawa. Większość z nas najchętniej korzysta z tego przywileju w okresie letnim, kiedy możemy cieszyć się piękną pogodą. Jednak trzeba pamiętać, że w pełni sezonu letniego raczej nie możemy liczyć na promocje w kurortach wypoczynkowych. Faktem jest, że w okresie od czerwca do sierpnia ceny zarówno zakwaterowania jak i koszty podróży nie będą najniższe. Jeśli nie chcemy za bardzo nadwyrężać portfela, możemy wybrać się na urlop we wrześniu. Szczególnie obecnie, gdy także zaległe urlopy wypoczynkowe możemy zrealizować do końca września kolejnego roku. W tym miesiącu nie tylko możemy liczyć na niższe oferty w biurach podróży, a bilety lotnicze można kupić w naprawdę atrakcyjnych cenach. Ponadto w większości miejscowości wypoczynkowych unikniemy tłumów turystów – w końcu chodzi o odpoczynek, więc wielu z nas pragnie go spędzić we względnej ciszy i spokoju.

Wybierając się na wakacje, warto zaplanować sobie dokładny czas ich trwania. Jeśli z góry zdeklarujemy się na dłuższy pobyt, w wielu miejscach będzie mogli liczyć na rabat w cenie miejsc noclegowych. Standardowo wymiar urlopu wypoczynkowego trwa 20 lub 26 dni w ciągu roku, w zależności od czasu zatrudnienia pracownika. Istnieje zasada, iż przynajmniej jedna część urlopu wypoczynkowego pracownika powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych. Jednak w przypadku niewykorzystanych urlopów z poprzedniego roku, możemy połączyć je z urlopem roku bieżącego i wypoczywać znacznie dłużej, choćby przez dwa miesiące.

Wakacje to czas odpoczynku i radości, poznawania nowych miejsc i obcych kultur, a także zawierania nowych przyjaźni. Dobrze zaplanowany urlop z pewnością pozwoli nam zregenerować siły i pełnym zapału powrócić do życia zawodowego. Wykorzystajmy więc jak najlepiej ten przywilej.

Udostępnij na:
0
0Palcem po mapie

Dodaj komentarz