Göteborg – klejnot Europy

GöteborgZ pośród różnych ciekawych i pięknych miast Europy na uwagę na pewno zasługuje Göteborg. Każdy, kto był tam na urlopie na pewno pamięta go cały czas. Natomiast jeśli ktoś jeszcze nie widział tego miasta – najwyższy czas!

Niewątpliwie Göteborg jest piękny. Już sam fakt bycia w tym mieście dobrze nastraja. Ale nie bez znaczenia są też różnego rodzaju atrakcje, których można się tutaj spodziewać. Najlepiej poczytać o nich wszystkich wcześniej, tak żeby dobrze rozplanować swój czas przeznaczony na zwiedzanie Göteborga. Oczywiście można skupić się na pewnych propozycjach nieco bardziej, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami.

Kiedy jedziemy do jakiegoś ciekawego miasta, zwykle chętnie oglądamy jego zabytki. Z całą pewnością zabytki Göteborga zasługują na sporo uwagi. Jednym z nich jest budynek z 1643 roku. Kiedyś był to arsenał miejski Kronhuset. Dziś mieści się tam Muzeum Miejskie. Słynnym miejscem w Göteborgu jest Plac Göta. Stoi na nim fontanna z rzeźbą Posejdona, symbolem miasta. Jej autorem był Carl Milles. Kolejny ciekawy zabytek to była siedziba Kompanii Wschodnioindyjskiej. Obecnie w tym budynku z 1750 roku znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Po krótkiej wycieczce statkiem turystycznym można obejrzeć XVII wieczną warownię Nya Elfborg. Znajduje się ona na wyspie należącej do Göteborga. W samym mieście natomiast warto jeszcze zobaczyć dworzec Göteborg centralstation.

Göteborg jest piękny.Jeżeli po takim zwiedzaniu zabytków ktoś będzie miał ochotę na jeszcze trochę kultury i historii może wybrać się na wycieczkę po muzeach Göteborga. Tym bardziej jeśli widział już wspomniane Muzeum Miejskie i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Na pewno ciekawą propozycją i to w skali całej Szwecji jest Muzeum Sztuki. Zgromadzone tam kolekcje pochodzą z różnych okresów od XV wieku po współczesność. Są to głównie dary mieszkańców Göteborga. Oprócz dzieł twórców nordyckich można podziwiać tam także prace takich mistrzów jak Rembrandt, Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Andy Warhol. Nieco inny charakter ma Muzeum Kultury Światowej. Prezentowany jest tam kulturalny dorobek z różnych stron świata. Wystawy mają nowoczesny i oryginalny charakter. Na końcu można odwiedzić jeszcze Muzeum Morskie i Muzeum Volvo.

Jeśli chodzi o relaks i wypoczynek w Göteborgu na pewno można polecić lunapark Liseberg. W całej Skandynawii jest niewiele tak ogromnych parków rozrywki. Kolejny ciekawy i naprawdę spory obiekt, który warto odwiedzić to Ogród Botaniczny. Znajduje się tu kilkanaście tysięcy gatunków różnych roślin. Warto także pospacerować Aleją Bramy Królewskiej. To elegancki bulwar przy którym znajdują się dobre sklepy, kawiarnie i restauracje. Po takiej rozrywce można odwiedzić Universeum. Jest to obiekt poświęcony nauce. W ciekawy sposób prezentuje sześć sfer tematycznych: flora i fauna, gady, człowiek i technologia, mikro i makrokosmos, fauna lasów deszczowych, szwedzkie zwierzęta wodne.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz