Historyczny Kazimierz Dolny

Kazimierz nad Wisłą

Początki powstawania przepięknego Kazimierza Dolnego sięgają bardzo dawnych lat. Mówi się nawet, że początki Kazimierza datowane są na początku powstania Polski. Oznacza to zatem to, że miasto jest bardzo stare. Dowodem na to mogą być występujące tutaj dzisiaj zabytkowe budowle. Skąd wzięła się w ogóle nazwa Kazimierz? Najprawdopodobniej nazwa ta wzięła się od sióstr norbertanek, które otrzymały miejscowość Wietrzna Góra (pierwotna nazwa Kazimierza) od księcia Kazimierza Sprawiedliwego.

Wszystko działo się na początku XII wieku. Norbertanki w podzięce za tak zacny prezent zmieniły nazwę Wietrzna Góra na Kazimierz. Na początku XIV wieku miasto dostało się w ręce Kazimierza Wielkiego. Szybko więc zaczęło tworzyć się tutaj miasto królewskiego. Zbudowano zamek oraz kościół.

XVI oraz XVII wiek to czas, w którym Kazimierz nad Wisłą rozwijał się najszybciej. Wynikało to przede wszystkim z naprawdę bardzo korzystnych warunków do rozwoju handlu szlakami wodnymi. W mieście znajdował się bardzo duży port, nie brakowało także spichlerzy. Przedmiotem handlu było głównie zboże. Handlowano także mąką, solą, skórami czy drewnem. W okresie rozkwitu nie mogło zatem zabraknąć powstania najpiękniejszych budowli miasta. Do dzisiaj wiele z nich to jedne z najważniejszych i najpiękniejszych atrakcji wspaniałego Kazimierza Dolnego.

Niestety, w mieście doszło wielokrotnie do pożarów. Te największe miały miejsce podczas potopu szwedzkiego. Miasto ulegało zatem zniszczeniu, a sam handel opadał. W XIX wieku doszło nawet do tego, że Kazimierzu utracił prawa miejskie. Niemniej jednak nie trzeba było długo czekać na to, aż Kazimierz zacznie znowu się rozwijać. Pod koniec XIX wieku miasto to stało się miejscem letniskowym. Niemniej jednak obie wojny światowe przyniosły kolejne zniszczenia, z których Kazimierz podnosił się długo i mozolnie.

Urodę miasta szybko zaczęli dostrzegać wyjątkowi artyści. Malarze, pisarze, graficy przybywali i ciągle przybywają do Kazimierza nad Wisłą w celu znalezienia inspiracji. Od 2007 roku przybywają tutaj także filmowcy. Wszystko z okazji organizowania Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, któremu przewodzi znana z Telewizji Polskiej Grażyna Torbicka.

Dzisiaj Kazimierz to miasto pełne zabytków, wspaniałych tras turystycznych itd. Znajdziemy tutaj również nowoczesne hotele, centra odnowy biologicznej czy propozycje dotyczące spędzenia Sylwestra. W Kazimierzu nad Wisłą nikt nie ma prawa się nudzić!

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz