Jak i gdzie nauczyć się jeździć na nartach?

lekcje narciarstwaJak w każdej nauce, opanowanie techniki jazdy na nartach wymaga od nas przede wszystkim dużej chęci i mobilizacji do ćwiczeń. Najlepiej oczywiście przyswaja się wszelką wiedzę będąc dzieckiem, dlatego tak wiele rodziców decyduje się na posłanie swoich pociech, już w wieku zaledwie kilku lat na indywidualne kursy narciarskie.

Wiek nie jest jednak żadną przeszkodą do nauki jazdy na nartach. Szybkość opanowania danej techniki zależy bowiem głównie od prywatnych predyspozycji oraz zaangażowania w ćwiczenia. Faktem jest jednak zasada, że jako dziecko jesteśmy bardziej odważni i znaczące efekty szkolenia mogą być widoczne po zaledwie kilku godzinach jazdy z instruktorem. A jak jest w przypadku dorosłych?
Przed wejściem na stok należy po pierwsze zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Nie musimy go wcale kupować, gdyż większość ośrodków wyposażona jest w wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Należy jednak dobrze dobrać narty. Powinny być one w typie uniwersalnym (allround) i o ok. 15-20 cm krótsze od naszego wzrostu. Wiązania powinny zostać dostosowane do naszej wagi, dużą rolę odgrywają także wygodne buty.
Ćwiczenia na stoku obowiązkowo trzeba poprzedzić rozgrzewką, która pomoże przygotować odpowiednie partie mięśni i dobrze przeprowadzona będzie chroniła nas przed kontuzjami.
Stawiając pierwsze kroki na stoku, ale także chcąc podszkolić posiadane umiejętności warto zastanowić się nad wykupieniem lekcji jazdy na nartach z instruktorem. Licencjonowany nauczyciel pomoże nam bowiem zoptymalizować wysiłek, jaki wkładamy w naukę jazdy, a także da nam cenne wskazówki i wskaże błędy.

Dla początkujących najlepszym wyjściem są lekcje indywidualne, których koszt w Polsce waha się w granicach 60-90 zł/h. Narciarze średniozaawansowani, którzy na stoku czują się już nieco pewniej mogą zdecydować się tańszą opcję szkoleń grupowych. Ceny sześciodniowych kursów w małych grupach, liczących 5-8 osób wahają się pomiędzy 400-700 zł.
Ze względu na duże zainteresowanie wyjazdami polskich turystów do kurortów zagranicznych, co okazuje się często bardziej opłacalne niż jazda na najpopularniejszych stokach narciarskich w Polsce, w wielu ośrodkach narciarskich można spotkać się z polskimi szkołami narciarskimi. Kilka z nich znaleźć możemy we włoskich Dolomitach. Warto śledzić oferty zagranicznych ośrodków narciarskich, gdyż często ogłaszane są atrakcyjne promocje na zimowe obozy narciarskie w Alpach.

Możliwość aktywnie i efektywnie spędzonego czasu na stokach w Alpach, w Pirenejach, Dolomitach lub w innych górach z pewnością wpłynie na satysfakcję z wyjazdu.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz