Jarmark bożonarodzeniowy w Wilnie

Obchody świąt na LitwieLitewskie Wilno to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych, europejskich stolic, którą warto odwiedzić o każdej porze roku. Jak się jednak okazuje, wiele różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych nawiązujących do dawnych litewskich tradycji odbywa się tutaj przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia oraz wczesną wiosną.

Przykładem takiego typowo litewskiego święta są bez wątpienia tradycyjne, wileńskie kaziuki, odbywające się w dniu świętego Kazimierza, patrona Litwy, czyli rok rocznie 4 marca. Wtedy to zwyczajowo obchodzi się niezwykle barwne i radosne święto miasta, podczas którego odbywają się też liczne jarmarki, pochody czy teatralizowane przemarsze, którym towarzyszą występy kapel ludowych grających na historycznych instrumentach i prezentujących regionalne stroje.

SZTUKA LUDOWA NA JARMARKACH ŚWIĄTECZNYCH

Nieco przypominającym obchody stołecznych kaziuków wydarzeniem w Wilnie są również zwyczajowe jarmarki bożonarodzeniowe, trwające zwyczajowo aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Podczas takich świątecznych wydarzeń w centrum miasta sprzedawcy oferują turystom i mieszkańcom możliwość nabycia mnóstwa najróżniejszych wyrobów rękodzielniczych, regionalnych potraw i trunków oraz wielu tradycyjnych litewskich pamiątek i ozdób, wykonywanych z bursztynu, drewna, lnu, wełny czy miedzi.

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE PODCZAS WYJADÓW ŚWIĄTECZNYCH I SYLWESTROWYCH

Planując zatem świąteczny czy sylwestrowy wyjazd do Wilna warto uwzględnić uczestnictwo w tych tradycyjnych imprezach. Niewątpliwie będzie to najlepsza okazja do zapoznania się z lokalnymi zwyczajami oraz tradycjami bożonarodzeniowymi, szczególnie żywymi w tym wielonarodowym mieście. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, iż w Wilnie znajduje się wiele zabytków architektury sakralnej, nie tylko stricte rzymskokatolickich, bowiem oprócz chrześcijańskiej katedry i kościołów znajdują się tu również prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz kościoły protestanckie.

IMPREZY ŚWIĄTECZNE W WILNIE

W czasie licznych jarmarków z okazji Bożego Narodzenia, odbywających się w stolicy Litwy miasto jest także efektownie dekorowane. Przykładowo, na wileńskim Placu Ratuszowym oraz na Starym Mieście stawia się ogromne, pięknie dekorowane choinki, zaś słynną Wieżę Telewizyjną zadbania się na wzór świątecznego drzewka. Warto przy tym dodać, iż wstęp na większość wileńskich imprez w tym okresie, takich jak choćby koncerty muzyki bożonarodzeniowej i sakralnej jest bezpłatny i otwarty dla publiczności.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz