Kiedy najlepiej wybrać się na rower w Beskidy?

wyprawa-rowerowa-w-BeskidyMarzy Ci się rowerowa wyprawa przez Beskidy, ale nie wiesz kiedy będzie ku niej najlepszy czas? W tym wypadku lepiej nie zdawać się na intuicję, a tym bardziej łut szczęścia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdanie się na doświadczenie innych miłośników jednośladów. Przeczytaj poniższy tekst, a wybór miesiąca na urlop przestanie spędzać Ci sen z powiek.

W Beskid Sądecki, jak zresztą w pozostałe partie, najlepiej wybrać się jesienią. Jest to bowiem najpiękniejsza pora roku, podczas której góry prezentują całość swojego piękna. Dokładniej mówiąc najlepiej znaleźć się tutaj na przełomie września i października. Jeśli wolimy wybrać się na wojaże wiosną możemy to zrobić w kwietniu. Przeważnie wtedy nie trafimy już na śnieg, jednak często w jego miejscu może zalegać błoto. Jest jednak bardzo dobra wiadomość go dotycząca: szybko wysycha, dzięki czemu jeździ się naprawdę przyjemnie. Większość tras ma ten atut, że nawet po ulewnych opadach już po dwóch, trzech dniach ich nawierzchnia nadaje się do jazdy. Miłośnicy lata mogą się nieźle napocić podczas zdobywania stromych podjazdów.

Do Beskidu Żywieckiego lepiej nie wybierać się wczesną wiosną. Można oczywiście zaryzykować i zaplanować urlop na koniec kwietnia czy początek maja. Ryzyko jest jednak takie, że możemy spotkać śnieg. Dlatego lepiej w tym czasie pojeździć po niższych partiach Beskidów, na przykład w rejonie Beskidu Niskiego. Wyższe partie zaś najlepiej zwiedzać od czerwca do października. Zawsze jednak pod warunkiem, że zapowiadana pogoda ma być w miarę dobra. W przeciwnym wypadku czeka nad przemoknięcie na wysokich, otwartych halach. Najpiękniej w tym rejonie bywa w okolicach października. Trzeba jednak pamiętać, że dni są krótsze, więc automatycznie mniej czasu będziemy mogli spędzić na szlakach. Pod koniec tego miesiąca można również przeżyć spotkanie z pierwszym śniegiem.

Ciężko jednoznacznie określić najlepszą porę na wyprawy w Beskid Śląski. Teoretycznie można wybierać się już od połowy kwietnia, jednak trzeba mieć świadomość, że w lasach możemy napotkać na resztki śniegu, którego nie ma już na otwartych przestrzeniach. Taka sytuacja może się utrzymywać do początków maja. Po ustąpieniu śniegu dalej nie jest różowo, ponieważ jego miejsce zajmuje błoto. Letnie miesiące wiążą się z plagą komarów. Najpiękniejszych okresem, po raz kolejny, jest przełom września i października.

Podsumowując najlepszym okresem na wypady rowerowe w Beskidy jest przełom września i października. Nie jest to związane jedynie z faktem, że górska przyroda robi wtedy kolosalne wrażenie. Jest to również najlepszy okres ze względów zdrowotnych. Na szlakach przestaje panować upał, co z pewnością dobrze wpływa na nasz organizm. Dodatkowo w tym czasie na górskich drogach spotkamy mniejsze ilość turystów. Mankamentem tej pory są natomiast krótsze dni, czyli automatycznie mniej czasu na przejażdżki.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz