Krótka wycieczka do Toskanii

Co warto wiedzieć o Toskanii?Malownicza i urokliwa Toskania, niegdyś nazywana Etrurią i zamieszkiwana przez tajemniczych Etrusków to obecnie niewątpliwie doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. Region ten polecany jest jednakże nie tylko ze względu na zachwycające, sielskie krajobrazy i doskonałą pogodę sprzyjająca wypoczynkowi na świeżym powietrzu, ale również tutejszą kuchnię i oczywiście słynące na cały świat toskańskie winnice, w których rok rocznie produkuje się mnóstwo najlepszych jakościowo rodzajów win.

Krótką, kilkudniową wycieczkę po Toskanii można więc z powodzeniem wykupić w biurze podróży lub zorganizować samodzielnie, uwzględniając oczywiście najwygodniejsze możliwości dojazdu oraz szereg najciekawszych miejsc obowiązkowo wartych odwiedzenia. W planowaniu warto także uwzględnić nieco czasu na odwiedzenie najsławniejszych winnic i zakosztowanie w tutejszych winach.

Wśród najlepszych włoskich win do najbardziej cenionych należą w szczególności toskańskie, dlatego będąc w tym regionie choćby przez kilka dni bez wątpienia warto spróbować kilku najbardziej odpowiadających nam gatunków. Wśród ogromnej różnorodności na uwagę zasługują w szczególności tutejsze wina czerwone i wytrawne oraz słodkie lub półsłodkie alkohole deserowe, podawane zwyczajowo do ciast oraz typowo włoskich potraw z owoców morza, ryb lub białego, drobiowego mięsa.

Podczas zwiedzania środkowych Włoch, w szczególności okolic Florencji, Sienny lub należących do tegoż regionu malowniczych wysepek archipelagu, warto zakosztować nie tylko w typowych potrawach śródziemnomorskich ale również toskańskich winach. Najsłynniejszymi z nich są przede wszystkim Chianti Classico, Brunello di Montalcino oraz czerwone Vino Nobile di Montepulciano i różowe Rosso di Montepulciano. Amatorom słodszych, białych win warto z kolei polecić słynne Vin Santo o niepowtarzalnym aromacie waniliowo-miodowo-morelowym.

Jak twierdzą znawcy, tutejsze trunki mogą równać się jedynie z winami z regionu Piemontu, co niewątpliwie wskazuje na ich doskonałą jakość i niezastąpione walory smakowe i zapachowe. Z kolei tutejsze górskie i wyżynne krajobrazy oraz bliskość wybrzeża Morza Tyrreńskiego przesądzają również o turystycznych i wypoczynkowych walorach Toskanii, do której warto wybrać się niemalże o każdej porze roku, choćby na kilka dni. Sprawnie funkcjonuje tu ogromna baza noclegowa, w której nie brak również popularnych wśród zagranicznych gości gospodarstw agroturystycznych o wysokim standardzie.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz