Miejscowość Stanisławice

SONY DSCImię Stanisław to jedno z najbardziej charakterystycznych staropolskich imion męskich. Największą popularnością na ziemiach polskich cieszyło się do końca XV wieku, ale jak się okazuje, imię to na nowo powraca do łask. Co ciekawe, od imienia Stanisław można wyróżnić nie tylko różne zdrobnienia i formy obcojęzyczne, ale także nazwiska oraz nazwy miejscowości, wśród których znajduje się między innymi miejscowość Stanisławice.

Stanisławice stanowią obecnie jedną z największych wsi na terenie gminy Bochnia. Po prawie trzydziestu latach wieś ta została włączona do gminy Bochnia. Miejscowość posiada bardzo malownicze usytuowanie, gdyż położona jest nieopodal Puszczy Niepołomickiej, przy trasie Bochnia – Niepołomice – Kraków.

Puszcza Niepołomicka jest niewątpliwie jednym z większych atutów tego regionu. Przez wiele lat znajdowała się w posiadaniu państwa, a po okresie panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (po rozbiorach) przeszła w ręce Skarbu Państwa. Puszcza stanowiła doskonałe miejsce łowieckie. Na polowania udawali się tu między innymi tacy królowie, jak Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary oraz wspomniany już wyżej władca Stanisław August Poniatowski.

Dzisiaj na terenie Puszczy znajduje się zbiorowy grób żołnierzy polskich z Armii Kraków, którzy polegli w leśnej walce podczas II wojny światowej. Miejscowość Stanisławice posiada dość ciekawy herb. Znajduje się na nim postać świętego Stanisława w czerwonym ornacie. Święty Stanisław został ukazany z charakterystycznymi dla siebie atrybutami, czyli z pastorałem oraz w biskupim stroju. Zielone tło nawiązuje z kolei do lasu, w którym niegdyś przyszło mu nocować. Zapewne wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się w ogóle nazwa tej miejscowości. Jak się okazuje, stanowi ona nawiązanie do miejsca odpoczynku świętego Stanisława pod dębami, gdyż zgodnie z wielowiekową legendą nie udzielono mu schronienia na terenie wsi.

Największą atrakcją turystyczną miejscowości Stanisławice jest historyczny szlak królewski Via Regia Antiqua. Na jego poszczególnych odcinkach znajdziemy też kilka innych ciekawych miejsc, do których należy zaliczyć między innymi gotycki kościółek z lat czterdziestych XIV wieku w Łapczycy, replikę warzelni soli w Łapczycy, kościół Zakonu Bożogrobców w Chemie, a także drewniane kościoły w Brzeźnicy, Krzyżanowicach oraz Pogwizdowie. Turystów do tej urokliwie położonej miejscowości przyciągają także liczne trasy rowerowo – piesze oraz pagórkowate regiony (znajdujące się w południowej części gminy), z których można podziwiać wspaniałą panoramę na Beskid Wyspowy.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz