Motorówki na Mazurach

motorowki-nad-jezioremJedną z bardzo popularnych metod na spędzanie letniego urlopu w Polsce, jest wyjazd na Mazury. Kraina jezior wita Polaków bardzo wieloma atrakcjami. Jedną ze sztandarowych rozrywek jest żeglowanie.Nie jest to jednak taka prosta sprawa. By móc bez przeszkód żeglować po jeziorach mazurskich, trzeba przede wszystkim posiadać patent żeglarski. To podstawowy dokument uprawniający nas do wypożyczenia łódki.

Najczęściej bowiem grupy zorganizowane lub prywatne wypożyczają łódki (na przykład jachty motorowe). O tego rodzaju łódkę można starać się niemal na każdej przystani. Warunkiem są jedynie odpowiednie dokumenty i zapłacenie kaucji za wypożyczany sprzęt.

Łódka w wypożyczalni jest oczywiście ubezpieczona. W razie jakiegokolwiek wypadku jednostka wypożyczająca nie musi martwić się o ewentualne koszty związane z remontowaniem łodzi. W niektórych przypadkach, to źle żeglujący ludzie muszą oddawać pieniądze właścicielom wypożyczanych łodzi.

Koszty wypożyczenia jednostki pływającej bywają bardzo różne. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju łodzi poszukujemy. Za przeciętną łódź zapłacimy niewiele, jedyne kilkadziesiąt złotych za noc, lepsze jednostki mogę jednak kosztować nawet po kilkaset złotych za noc.

Wypożyczanie łodzi to interes, który dotyczy niejednego sposobu spędzania wolnego czasu. Motorówki można bowiem wypożyczać w różnych celach. Mogą nimi być opisane cele turystyczne. W takich przypadkach wybiera się jachty napędzane motorowo potocznie zwane motorówkami.

Niekiedy wypożyczane są jednak także motorówki sportowe. Tego rodzaju łódki najczęściej wypożycza się jednak na krótki okres czasu. Nie służą one bowiem do spędzania wakacji rejsowych, jedynie do wyścigów lub sportów wyczynowych. Motorówki sportowe najczęściej wykorzystywane są w trakcie różnego rodzaju zawodów.

Tego typu jednostki pływające zwyczajowo jednak są używane przez sympatyków sportu lub osób wyczynowo go uprawiających. W większości przypadków tego rodzaju osoby posiadają własne łodzie lub używają sprzętu danego klubu sportowego, do którego należą.

Niezależnie od rodzaju wypożyczonej łódki, gdy wybieramy się w rejs należy zaplanować jego trasę. Na Mazurach załogi mają do wyboru bardzo wiele tras. Wszystko zależy od ich chęci, potrzeb, możliwości czasowych i umiejętności. Niemniej jednak można podzielić trasy mazurskie na dwa główne typy: trasy standardowe (oblegane) i trasy mało popularne (niekiedy trudniejsze). Patrząc w ten sposób żeglujący mogą wybrać na czym bardziej im zależy – na wieczornych spotkaniach na przystaniach czy na spokojnym samotnym rejsie.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz