Muzeum Filmu w Poczdamie

muzeum-filmuNiemieckie miasto Poczdam słynie na całą Europę przede wszystkim z obecności pięknych zabytków architektonicznych, unikatowych na skalę światową. Charakterystycznymi budowlami są przede wszystkim tutejsze bramy miejskie, wzorowane na antycznych łukach triumfalnych oraz ogromny kompleks pałacowy z przyległym do niego parkiem z mnóstwem pomniejszych, barokowych i rokokowych ogrodów.

Jednakże Poczdam to również niezwykle ciekawe miasto dla amatorów filmu. Miłośnicy kinematografii chętnie odwiedzają tutejszy Park Filmowy Babelsberg, gdzie mieszczą się dawne studia i hale, używane przy produkcji najważniejszych filmów niemieckich od lat 30. minionego stulecia. W mieście prężnie działa także Muzeum Filmu, mieszczące się obecnie w dawnych budynkach stajennych pałacu Sanssouci, wybudowanego przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego w latach 1745-1747 na podstawie projektu Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa.

Poczdamskie Muzeum Filmu („Filmmuseum Potsdam”) jest obecnie najstarszym budynkiem znajdującym się w mieście. W 2012 roku otwarto tutaj wystawę w całości poświeconą Fryderykowi II Wielkiemu (nosi ona nazwę „Friedrich II – über Gebühr berühmt”, czyli „Fryderyk II niesłychanie słynny”). Ekspozycja obejmuje kolekcję filmów fabularnych i dokumentalnych o postaci znanego władcy, jednakże amatorzy turystycznych wrażeń odnajdą tutaj także wystawy poświecone rekwizytom, kostiumom czy fragmentom scenografii, używanych niegdyś przy produkcjach filmowych i telewizyjnych w tutejszych studiach nagraniowych.

Stała ekspozycja poczdamskiego Muzeum Filmu obejmuje również eksponaty obrazujące ciekawą historię Parku Filmowego Babelsberg. Cyklicznie odbywają się tutaj także interesujące pokazy filmów niemych z udziałem gwiazd takich jak Marlena Dietrich oraz imprezy kulturalne dla dorosłych i dzieci. Co więcej, miłośnicy kinematografii mogą tu również skorzystać z kilku sal kinowych, wyposażonych w nowoczesne projektory 3D, na których puszczane są najlepsze światowe filmy i produkcje fabularne oraz dokumentalne.

Jeśli więc jesteście Państwo amatorami sztuki filmowej lub po prostu chcielibyście dowiedzieć się, jak wyglądała produkcja filmów w Niemczech w latach 30., koniecznie powinniście odwiedzić poczdamskie Muzeum Filmu oraz Park Babelsberg, pełen atrakcji zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz