Najpiękniejsze miejsca w Słowenii

atrakcje-turystyczne-sloweniiNa niewielkim obszarze Słowenii skorzystać można z niezwykle różnorodnej oferty turystycznych atrakcji. Zarówno zwolennicy beztroskiego lenistwa na słonecznej plaży, jak i entuzjaści wyczerpujących, pieszych wędrówek znajdą tu coś dla siebie. Porą letnią wielu urlopowiczów, jako cel podróży, wybiera Adriatyckie Wybrzeże z przyjemnym, śródziemnomorskim klimatem. Piaszczyste plaże z gorącym piaskiem to jednak nie jedyna atrakcja słoweńskiego wybrzeża. Warte uwagi są bowiem także ciche, rybackie miasteczka, prezentujące się szczególnie efektownie nocą – w blasku okolicznych latarni i z szumem morskich fali uderzających o brzeg. Największa liczba wczasowiczów gromadzi się najczęściej w miejscowościach opisywanych w przewodnikach, takich jak Piran, Koper, czy Izola. W ich granicach koncentruje się turystyczna infrastruktura: knajpki, bary i hotele.

Porą zimową zagraniczni turyści podróżują na północno – zachodni kraniec Słowenii, w malownicze Alpy Julijskie z najwyższym szczytem Triglay. To propozycja szczególnie dedykowana urlopowiczom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z turystyką górską. Sprzyjające są tu niewielkie wysokości oraz zróżnicowane a przy tym bezpieczne i dobrze oznakowane szlaki. Dla miłośników górskich krajobrazów, ale bez tłumu turystów, ciekawą ofertą są szlaki położone z dala od tych najczęściej uczęszczanych.

Słowenia słynie z nowoczesnych ośrodków narciarskich, czego koronnym dowodem jest Skocznia w Planicy – cel podróży niestrudzonych kibiców skoków narciarskich.

Wartym odwiedzenia rejonem Słowenii jest Goriška Brda – na zachodzie kraju, z górzystym terenem splecionym siecią malowniczych winnic. To atrakcyjna propozycja dla wczasowiczów chcących odpocząć od zgiełku miast i typowo turystycznych, gwarnych miejscowości. Goriška Brda to malownicza przestrzeń, której urok podkreślają śliczne, drewniane domki wybudowane na wzniesieniach. Nieopodal znajduje się ośrodek narciarski- Kranjska Gora.

W odległości kilkunastu kilometrów od stolicy Sowenii znajduje się idealne miejsce na weekendowy biwak za miastem. To Smarna Gora z charakterystycznymi wzniesieniami zwieńczonymi zabytkowym kościółkiem i gospodą specjalizującą się w serwowaniu potraw regionalnych.

Szczególnie wśród rodowitych Lublańczyków, dużą popularnością cieszy się Park Tivoli  – piękna, zielona przestrzeń rozciągająca się na 5-hektarowym obszarze.

Maleńka Słowenia obfituje w piękne zakątki, których część opisana jest w przewodnikach i folderach turystycznych. Jednak wiele z nich do dziś pozostaje nieznanych. Urlopowicze spragnieni ciszy i spokoju powinni zatem zdecydować się na odkrywanie słoweńskiej prowincji – z typową dla niej sielską atmosferą i otwartością mieszkańców.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz