Nowa synagoga w Lesznie

Synagogi w PolscePragnąc zobaczyć ciekawe miejsca i unikalne na skalę światową zabytki architektury sakralnej warto wybrać się do Leszna, miasta leżącego w województwie wielkopolskim na trasie z Poznania do Wrocławia.

Leszno to bardzo popularne wśród turystów miasto, przyciągające ich szczególnie urokliwymi okolicami, malowniczymi zakątkami oraz mnóstwem atrakcji, takich jak wystawy czy koncerty, organizowane w nowoczesnych obiektach widowiskowo-sportowych czy tutejszych lokalach gastronomicznych. Wśród amatorów i fanów sportu Leszno znane jest również z klubu żużlowego, aczkolwiek warto wiedzieć, iż znajduje się tu także zabytkowa, odnowiona niedawno żydowska synagoga.

W burzliwej i nierzadko dość dramatycznej historii Leszna niejednokrotnie znaleźć można wzmianki o wielokulturowości tego miasta, szczególnie od XVII do XIX wieku. W Lesznie przebywali bowiem zarówno Bracia czescy, luteranie, chrześcijanie oraz Żydzi, którzy przyczynili się znacznie do prężnego rozwoju miasta. Z tego okresu pochodzi też większość tutejszych zabytków, będących symbolami miasta, chętnie odwiedzanymi przez polskich i zagranicznych turystów.

Do wartych odwiedzenia miejsc należy zaliczyć przede wszystkim zabytkowe kościoły w Lesznie oraz tutejszą synagogę, mieszcząca się obecnie przy ulicy Narutowicza 10. Warto również wiedzieć, iż leszczyńska synagoga jest najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu w Wielkopolsce. Pierwotną budowlę, sfinansowaną ze środków lokalnej gminy żydowskiej wzniesiono tutaj w latach 1796-1799.

Synagoga w Lesznie remontowana i przebudowywana była wielokrotnie, między innymi w 1903 roku, kiedy wzniesiono korpus jej wschodniego aneksu w neoromańskiej stylistyce. W okresie międzywojennym, ze względu na brak możliwości finansowych zwlekano z remontami i niezbędnymi pracami konserwatorskimi, zaś podczas wojny synagoga służyła za magazyn.

Ostatecznie synagoga została wpisana w rejestr zabytków w 1991 roku, zaś rok później weszła w skład Muzeum Okręgowego w Lesznie. Niedługo później rozpoczęto prace renowacyjne i oddano do użytku odnowiony budynek. Dziś Leszno może poszczycić się pięknie odremontowaną, zabytkową synagogą, która jako część muzeum ma stanowić ważne centrum życia kulturalnego w regionie. Muzeum w Lesznie wspiera bowiem wiele różnorodnych inicjatyw, organizując ciekawe wydarzenia i imprezy kulturalne.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz