Piękne fontanny w Szczawnicy

fontanna-szczawnicaW Polsce istnieje wiele miejscowości uzdrowiskowych, do których co roku przyjeżdżają tłumy kuracjuszy z kraju i zza granicy. Jednym z takich miejsc jest malownicze miasteczko Szczawnica, położone w województwie małopolskim, w pobliżu Pienin. Miejscowość ta nie tylko jest atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo, ponadto znajdują się tu liczne obiekty kulturalno-oświatowe, takie jak np. muzea, ciekawa architektura, w tym także jej niewielkie obiekty – fontanny.

W Szczawnicy jest wiele fantastycznych fontann. Ich obecność sprawia, że miasteczko zachwyca swoim niepowtarzalnym urokiem zarówno przyjezdnych, jak i samych mieszkańców. Fontanny usytuowane są w różnych miejscach miasta, mają także różnorodne kształty i historię. Jedną z najpiękniejszych jest fontanna na Placu Dietla. Zbiornik wodny zdobi rzeźba kobiety wykonana z brązu przez Michała Batkiewicza, absolwenta Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Fontanna uzyskała niedawno nową formułę nawiązującą stylistycznie do architektury placu i otaczających go budynków. Dodatkową atrakcją podkreślającą nie tylko architekturę samej fontanny, ale i kompozycję całego placu jest jej nocna iluminacja. Kolorowe podświetleniem dodaje mu uroku zwłaszcza nocą, sprawiając, że wypoczynek i relaks w takim miejscu będzie o wiele przyjemniejszy.

Inne fontanny w Szczawnicy znajdują się nieopodal deptaka, wzdłuż ulicy Zdrojowej. Również w tych obiektach woda jest podświetlana wielobarwnymi światłami. Będąc w miasteczku, koniecznie trzeba zobaczyć również wspaniałą fontannę w Parku Dolnym, będącym jedną z najstarszych części miejscowości, a zarazem bardzo ważnym miejscem wypoczynku i rekreacji, zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych.

W Szczawnicy znajdziemy bardzo dużo zbiorników wodnych, mowa tu nie tylko o fontannach, ale również o stawach czy tzw. sztucznej rzece z wodospadem na Placu Dietla, nadającej miejscu niepowtarzalnego charakteru. Woda w miasteczku odgrywa bardzo ważną rolę – w końcu dzięki występującym tu źródłom leczniczych wód mineralnych, zwanych przez górali „szczawami”, Szczawnica stała się znaną nie tylko w kraju, ale i na świecie miejscowością uzdrowiskową.

Udostępnij na:
0
0



RelatedPost

Dodaj komentarz