Podróż śladami starożytnego Egiptu z powieścią Bolesława Prusa

starożytny Egipt

Egipt to przepiękny kraj, do którego pragnie wyjechać wielu ludzi. Oczywiście, zainteresowanie starożytną cywilizacją nie jest powszechne tylko dla współczesnych czasów, bowiem już w minionych epokach liczni twórcy poświęcali temu państwu wiele uwagi. Z pewnością, w polskiej literaturze najsłynniejszą powieścią, której akcja toczy się w Egipcie, jest „Faraon” Bolesława Prusa. Warto zaznaczyć, że jest to wspaniały utwór ukazujący nam ten egzotyczny kraj w nieco innych barwach, niż jest to czynione zazwyczaj.

Przede wszystkim, jeden z najwybitniejszych pozytywistów odkrywa przed nami Egipt za panowania dwudziestej dynastii faraonów. Na początku powieści na czele państwa stoi Ramzes XII, surowy, ale już schorowany władca, który jest manipulowany przez radę kapłanów. Na uwagę zasługuje fakt, że w powieści Egipt nie jest ukazany za czasów swej świetności, lecz w momencie swego zubożania. Warto podkreślić, że przyczyną upadku kraju jest przede wszystkim brak rąk do prac, co jest skutkiem wielu wojen. Ponadto, ubożeje rzemiosło i wiele ziem jest niewłaściwie uprawianych. Należy też zwrócić uwagę na to, że w Egipcie nie ma jedności, gdyż widoczne są podziały społeczne. Z pewnością, w najgorszej sytuacji są chłopi, którzy są ciemiężeni, okrutnie traktowani przez poborców podatkowych, a także muszą oni dźwigać ciężar utrzymania faraona i jego świty. Oprócz tego, przerażający jest opis niedoli setek tysięcy ludzi podczas budowy piramid.

O wykorzystywaniu chłopów i niewolników może się przekonać sam Ramzes XIII podczas wędrówki po nomesach Dolnego Egiptu – Aa, Hak i Ka. Oprócz tego, jest świadkiem wrogości wobec swej kochanki Sary, której dom został zaatakowany. Niestety, za ten czyn próbuje się ukarać niewinnych chłopów, którzy nie są w stanie samodzielnie się obronić. Poza tym, książę może się również zapoznać z tragiczną sytuacją państwa podczas swych manewrów wojskowych okolicach Pi-Bailos. Z pewnością, następca Ramzesa XII widzi, jaki jest rzeczywisty stan Egiptu w trakcie swej wędrówki z Memfis do Teb, gdzie towarzyszył mumii ojca.

Jak widać, Egipt w powieści Bolesława Prusa to kraj chylący się ku upadkowi, wyniszczony przez wojny, a także zniewolony przez radę kapłanów, którym nie zależy na dobru państwa, tylko na władzy i bogactwu.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz