Symbole narodowe Danii

syrenka-w-kopenhadzeDania jest jednym z krajów skandynawskich. Duńską walutą jest korona, podobnie jak w Norwegii czy Szwecji. Ma ona co prawda swój niepowtarzalny wygląd, jednak mniej więcej na takim samym poziomie kształtuje się jej kurs, jak w przypadku dwóch pozostałych krajów. To czego o Danii nie można powiedzieć, to z pewnością tego, że jako małe państwo nie zapewnia wysokiego standardu życia mieszkańcom jak też przyjeżdżającym tam pracować obcokrajowcom. Oferty pracy w Danii są kuszące, a kraj dobrze rozwinięty pod względem połączeń transportowych jak i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić.

ANDERSEN, SYRENKA I BROWAR CARLSBERG

Miasta duńskie kuszą urokliwymi zakątkami. W jednym z nich, Odense, stoi dom Hansa Christiana Andersena, słynnego bajkopisarza. Stworzono tam muzeum na jego cześć z licznymi pamiątkami i osobistymi rzeczami Andersena. Podróż tam może okazać się wycieczką do naprawdę bajkowego świata. Stolica duńska – Kopenhaga, największe z miast liczy sobie ponad milion mieszkańców. Tam też znajduje się Kopenhaska Syrenka, posąg – symbol narodowy Danii, zaczerpnięty z jednej z baśni Andersena pt.” Mała Syrena”. Pomnik znajduje się w porcie w Kopenhadze, ma nie więcej niż 1,25 m wysokości, ale wciąż budzi zainteresowanie. Fundatorem pomnika pół kobiety, pół ryby został w 1909 roku syn właściciela browaru Carlsberg. Natomiast gotowy posąg stanął na nabrzeżu dopiero w roku 1913. Popularność Syrenki Kopenhaskiej jest niewątpliwa, bowiem od lat stanowi atrakcję turystyczną. Nawet inne miasta również zapragnęły mieć taką atrakcję tworząc replikę tegoż posągu.

KLOCKI LEGO

Innym znanym głównie dzieciom symbolem Danii są oczywiście klocki Lego. Owładnęły cały świat i umysły dzieci na całej niemal kuli ziemskiej. Nie ma dzisiaj dziecka, które nie posiadałoby choćby małego zestawu Lego lub marzyło o takiej zabawce. Klocki słyną ze swojej trwałości i łatwości budowania przy ich pomocy różnych budowli. Sposób ich łączenia został opatentowany a same klocki nie mają sobie równych do dzisiaj.

SYMBOLE NARODOWE

Ponadto nie wolno zapomnieć o typowych symbolach duńskich jak flaga, godło i hymn narodowy. Flaga być może nie przedstawia skomplikowanego motywu, ale doskonale rozpoznają ją ludzie na całym świecie. To biały krzyż na czerwonym tle. Natomiast w herbie Danii pojawiają się trzy niebieskie lwy otoczone dziewięcioma sercami. Natomiast jeśli chodzi o hymn, przyjęte są w Danii dwie formy: hymn królewski Kong Kristian i hymn narodowy Der er et yndigt land – Jest taki piękny kraj.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz