Test butów wspinaczkowych

najlepsze-buty-do-wspinaczkiButy wspinaczkowe to specjalny rodzaj obuwia, używanego do wspinaczki tak na skałkach jak i sztucznych ściankach wspinaczkowych. Są one pierwszym elementem rynsztunku, w jaki należy się zaopatrzyć na własność. Oczywiście najlepszym wyjściem jest zakup butów nowych, nieużywanych, natomiast ich kategoria zależna będzie od poziomu zaawansowania jak też terenu, w jakim będziemy chcieli się poruszać. Wypożyczyć natomiast można resztę sprzętu wspinaczkowego jak lina, uprząż, kask itp. Kształt obuwia jest tak zaprojektowany, aby jak najlepiej trzymało się ono podłoża a stopa czuła komfort bez otarć i wrażenia niestabilności. Także materiał jest starannie dobierany, co sprawia, że buty różnią się między sobą.

Każdy z producentów dokłada wszelkich starań i pracuje nad tym, ażeby jego obuwie było najlepsze, spełniało wszelkie wymagania, było atrakcyjne i zarazem innowacyjne. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup a nie będzie on tani, trzeba skorzystać z opinii osób biorących udział w testach butów profesjonalnych firm jak też zamieszczających swe własne opinie na stronach internetowych, odnośnie użytkowania danego rodzaju obuwia. Wśród wiodących producentów obuwia do wspinaczki są Boreal, Evolv, Five Ten, La Sportiva, Mad Rock, Rock Pillars.

Zaczynając od butów dla początkujących najlepiej oceniane na ściankę wspinaczkową są takie, które stabilnie trzymają się na średnich i dużych stopniach firmy Boreal- joker. Ich szersze czubki uniemożliwiają wykorzystywanie ich w bardziej wymagającym terenie, tam gdzie występują małe szczeliny i wąskie ranty skalne. Dla zaawansowanych w stopniu średnim zdecydowanie model ninja a dla wyczynowców stingma. Ich kształt i niezbyt gruba podeszwa od razu dają sygnał, że nie jest to but uniwersalny. Jeśli poszukuje się czegoś w tym rodzaju, to na pewno model tej samej firmy o nazwie zen będzie odpowiedni. Dobrze buty te sprawują się na sztucznej ściance, jak też w plenerze a polecane są również do bulderingu.

Skądinąd najbardziej wszechstronnym z butów wydaje się być model producenta Evolv – bandit. Polecany dla zaawansowanych jak i początkujących na ściankę oraz w plener na skałki, nawet te bardzo wymagające. Ich cena to nieco powyżej 350 złotych. Wysokie miejsce w testach zajmują także buty pontas lace up tego samego producent a- bardziej uniwersalne, zapewniające dobre tarcie i wygodne. Do grona innego polecanego obuwia należą Red Chili – durango VCR, Rock Pillars – Ozone QC, Rock Pillars – Pearl QC, te ostatnie zapinane na rzepę i zdecydowanie polecane zaawansowanym wspinaczom.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz