Toruńskie anioły

toruńskie anioły

Nie ulega wątpliwości, iż Toruń to miasto, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Oczywiście, swą sławę w dużej mierze zawdzięcza Mikołajowi Kopernikowi, który jest znany na całym świecie. Poza tym, słynie ono z przepysznych pierników, które są przyrządzane wedle tradycyjnych receptur.

Nie możemy też pominąć unikatowych zabytków, znajdujących się zwłaszcza na Starym Mieście. Na uwagę zasługuje fakt, iż nierzadko upiększane są one przez śliczne anioły.

Warto podkreślić, że niebiańskie postacie co krok zdobią ulice toruńskiej starówki. Przede wszystkim, wykonane są one z wielkim artyzmem, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, czasami sprawiają wrażenie, jakby przyglądały się mieszkańcom miasta. Jednak nie każdy wie o tym, dlaczego tak powszechne są w Toruniu. Otóż, związane są one ściśle z historią miasta. Należy zaznaczyć, że już w XV-wiecznej legendzie jest mowa o tym, że Toruń został oddany w opiekę niebiańskiej istoty.

Ponadto, anioły zdobią nie tylko zabytki, ale również herb Torunia. A, co ciekawe po raz pierwszy na herbie miasta pojawiły się w czasie wojny trzynastoletniej. Musimy też wspomnieć o tym, że od tamtego czasu anioł był obecny na herbie, to znów znikał z niego i na przestrzeni lat jego forma ulegała wielu zmianom. Obecną postać przyjął dopiero w roku 1999. Na uwagę zasługuje fakt, iż motyw anioła bardzo rzadko pojawia się w herbach miast, w związku z czym najczęściej jest on kojarzony z pięknym Toruniem. Oprócz tego, anioły w minionych stuleciach zdobiły także monety, którymi obecnie zachwycają się turyści. Poza tym, trzeba powiedzieć o tym, że drużyna żużlowa Unibax Toruń, często określana jest mianem aniołów, ponieważ fani tego sportu wierzą, iż czuwają one nad żużlowcami i, że poprowadzą ich do zwycięstwa.

Reasumując, Toruń nie bez przyczyny nazywany jest miastem aniołom, ponieważ te niebiańskie istoty zdobią wiele budynków, w szczególności na Starym Mieście, a także obecnie są w miejskim herbie, co świadczy o tym, iż od wieków torunianie im ufają i oddają się w ich opiekę.

Udostępnij na:
0
0Dodaj komentarz