Wczasy na Białorusi

białoruśWartość udanych wczasów nie jest mierzona tym, jak daleko od domu się znajdujemy, w jak najbardziej egzotycznym środowisku, ani tym ile gwiazdek i jakie udogodnienia ma hotel w którym jesteśmy zakwaterowani. Prawdziwe emocje i zadowolenie wynikające z wyjazdu jest bowiem wypadkową nie tylko powyższych cech, ale też naszego podejścia do samej podróży i zainteresowania atrakcjami, które zwiedzać możemy we względnie spokojnej atmosferze, bez natłoku innych zwiedzających.
Jeśli atrakcyjne, ekskluzywne, tropikalne kurorty już się nam znudziły, poszukujemy tańszej opcji na wczasy bądź po prostu jesteśmy zainteresowani spędzeniem czasu w miejscu będącym zielonym azylem, umożliwiającym jednocześnie zwiedzenie interesujących zabytków, warto zastanowić się nad wyborem Białorusi jako miejsca spędzenia urlopu. Nasz północno-wschodni sąsiad ma wiele do zaoferowania.

Do głównych atutów Białorusi należy przede wszystkim przyroda – dziewicza i nieskazitelna. Pomimo iż położenie kraju warunkuje jego nizinny charakter, krajobraz wcale nie jest nudny. Liczne rzeki i jeziora, różnorodność lasów i bogactwo flory i fauny, a przede wszystkim tajemnicze i zachwycające bagna oraz torfowiska sprawiają, że krajobraz ten na długo pozostanie w naszej pamięci. Szczególne warunki przyrodolecznicze sprawiają, że dużą popularność zdobywa na Białorusi turystyka zdrowotna. Nowocześnie wyposażone sanatoria, wykwalifikowana kadra i położenie na atrakcyjnym obszarze sprzyjają połączeniu rekreacji z celami leczniczymi.
Oprócz przyrody Białoruś pochwalić się może również przepiękną architekturą miast i miasteczek. Rozsiane w nich zabytki świadczą o burzliwej historii tego kraju, który już od średniowiecza ściśle powiązany był z dziejami naszego kraju. Z tego też względu na Białorusi zwiedzić możemy zabytki związane z postaciami, które przysłużyły się także w historii Polski. Do takich postaci, które wyznaczają więź łącząca Polskę z Białorusią należą, by wymienić najsławniejsze: Adam Mickiewicz, ród Radziwiłłów czy Eliza Orzeszkowa.
Pośród Białoruskich miast, które koniecznie należy zobaczyć, będąc na Białorusi należy przede wszystkim stolica Republiki Białoruś – Mińsk. Do obiektów, które warto tutaj zobaczyć zaliczyć trzeba katedrę św. Ducha, cerkiew Pietropawłowską, Muzeum Narodowe, zamek Piszczałowski, Aleję Franciszka Skaryny oraz liczne zabytki architektury socrealistycznej. W niedalekiej odległości od Mińska znajduje się także godny polecenia skansen w Dudutkach, w którym zostały zgromadzone liczne eksponaty białoruskiej kultury ludowej.
Oprócz Mińska na Białorusi zwiedzić warto Grodno, znajdujące się tuż przy granicy z Polską, Brześć nad Bugiem, Nowogródek czy Witebsk. Każde z tych miast kryje bowiem wiele interesujących zabytków.
Wyjazd na Białoruś zorganizować można niezwykle prosto. Bezpośrednio z Polski kursują bowiem autokary, zarówno do Mińska, jak i do innych białoruskich miast. Oprócz tego wybrać możemy połączenie kolejowe z Warszawy. W tempie ekspresowym możemy znaleźć się na Białorusi dzięki bezpośrednim lotom z Warszawy. Czas podróży w tym przypadku trwa zaledwie godzinę, a bilety kosztują ok. 600-800 złotych, choć warto sprawdzać promocyjne ceny, ponieważ zdarzają się też loty za jedyne 300 zł w obie strony. Można wybrać także podróż własnym samochodem, wybierając jedno z przejść granicznych Polska-Białoruś.
Przed wyjazdem należy zadbać o zdobycie wizy białoruskiej, o którą należy starać się w ambasadach tego kraju w Polsce. Ważne jest także zaopatrzenie się w polisę ubezpieczenia medycznego, honorowaną ta terytorium Białorusi.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz