Z plecakiem po Bochni

kopalnia soli w BochniKiedy słońce za oknem świeci, aż chce się wziąć plecak i wyruszyć w świat, aby poznawać jego tajemnicze zakątki. Jedną z pierwszych wycieczek jakie warto odbyć, jest wycieczka do Bochni – może nie najbardziej malowniczego miasta Polski, ale za to jednego z tych o interesującej historii.

Wgłębiając się w historię Bochni, można dostrzec, że miasto swoje początki ma już w wieku XIII, kiedy to otrzymało prawa miejskie i zaczęło prężnie się rozwijać. Mieszkańcy Bochni utrzymywali się przede wszystkim z handlu, którego rozwój zawdzięczają społeczności żydowskiej licznie zamieszkującej miasto od XV wieku.

Bochnia słynie przede wszystkim z jednej z najdłużej nieprzerwanie czynnych kopalni soli kamiennej nie tylko w Polsce, ale i w Europie (wydobycie zakończyło się w roku 1990). Dziś, na terenie kopalni nie ma już wydobycia, jednak obiekt przekształcił się w niezwykle ciekawe muzeum, ośrodek kulturalny, a także w uzdrowisko. Aby spędzić kilka chwil pod ziemią, turyści zjeżdżają do Bochni z całego kraju, a także z poza jego granic. Kopalnia soli jest niewątpliwie największą atrakcją miasta, dlatego miejskie władze bardzo dbają o ten niezwykły obiekt. Oprócz komory leczniczej i rehabilitacyjnej, w której można wykupić nocleg, pod ziemią znajduje się także dyskoteka, bar, a nawet boisko. Co roku w kopalni odbywają się niezwykłe wydarzenia, takie jak sztafeta, zawody rowerowe czy turnieje judo – niesamowitym doświadczeniem jest czynnie lub biernie uczestniczyć w jednej z tego typu imprez (z pewnością wspomnienia z nich na długo zapadną w pamięć).

Jeśli wybierasz się z plecakiem do Bochni to obowiązkowym punktem wycieczki powinno stać się Przedgórze Bocheńskie – długi pas ziemi poprzecinany potoczkami. To miejsce bardzo malownicze. Odwiedzają je osoby, które chcą aktywnie spędzić czas lub poprzerywać na świeżym powietrzu i otoczyć się naturą.

Pamiętaj, żeby odwiedzić Bochnię, kiedy słońce jest wysoko na niebie, ponieważ dzięki temu będziesz mógł zobaczyć miasto w jego najpiękniejszej odsłonie!

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz