Zasady zwrotu biletu lotniczego

bilet-na-samolotZasady dotyczące zwrotu biletu lotniczego różnią się w zależności od przewoźnika. Niektórzy umożliwiają całkowity zwrot poniesionych kosztów, inni zaś oferują wyłącznie bezzwrotne bilety. Warunki zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet określone są w regulaminach poszczególnych linii lotniczych. Warto się z nimi zapoznać przed dokonaniem rezerwacji i opłaty za lot.

ZWROT BILETU LOTNICZEGO RYANAIR

Klienci Ryanair nie mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany lot. Przewoźnik umożliwia jedynie zmianę szczegółów rezerwacji- datę i godzinę lotu, trasę, personalia pasażera. Natomiast jeżeli rezerwacja nie zostanie wykorzystania ( z winy podróżnego) nie przysługuje prawo do zwrotu biletu. Ryanair sugeruje jedynie złożenie wniosku o zwrot kosztu opłaconego podatku.

ZWROT BILETU LOTNICZEGO WIZZAIR

Bilet lotniczy WizzAir oraz wszelkie dodatkowo uiszczone opłaty nie podlegają zwrotowi, poza ściśle określonymi przypadkami np. winą przewoźnika (awarią samolotu). Ponadto, w razie śmierci członka najbliższej rodziny pasażera, kwota zakupionego biletu może być zwrócona, jednak wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego wysłany w ciągu 30 dni przed planowaną datą lotu.

ZWROT BILETU LOTNICZEGO LUFTHANSA

Pasażerowie Lufthansy mogą starać się o całkowity zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet (lub jego niewykorzystaną część) w przypadku gdy lot nie odbył się (opóźnił się) z winy przewoźnika, a także z powodu złych warunków pogodowych, czy strajku pracowników lotniska. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że Lufthansa zapewnia pełny zwrot kosztów biletu, jeżeli klientowi odmówiono wydania wizy w kraju docelowym.

ZWROT BILETU LOTNICZEGO LOT

W przypadku niewykorzystania biletu lotniczego LOT z powodu choroby, możliwy jest całkowity zwrot poniesionych kosztów – na podstawie pisemnego wniosku zainteresowanego. Podobnie jak Lufthansa, LOT zwraca pieniądze za bilet, jeżeli niedoszłemu pasażerowi odmówiono wydania wizy w kraju docelowym.

W innych sytuacjach, gwarancję zwrotu pieniędzy stanowi polisa ubezpieczeniowa – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z biletu lotniczego.

Wnioskując o zwrot ceny zakupionego biletu, należy przedstawić dokumentację poświadczającą niemożność wykorzystania lotu.

Udostępnij na:
0
0RelatedPost

Dodaj komentarz